Українські Бджоляри

Ласкаво просимо на форум українських бджолярів. Тут ми говоримо про все, що пов'язане з бджолами та бджільництвом в Україні та за її межами.
 
ФорумФорум  РегистрацияРегистрация  Вход  

Поделиться | 
 

 Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості

Перейти вниз 
АвторСообщение
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:06

Вулик у зборі є будинком для бджіл, один або два запасні корпуси, одна або більше магазинна надставка і рамки. У більшості випадків винаходити вулик своєї власної системи не має сенсу, оскільки усі вулики мають різні системи, а всі їх перерахувати досить складно.Якщо знайти креслення вуликів для бджіл, то можна досить швидко і без особливих проблем зробити вулик самостійно.
Вернуться к началу Перейти вниз
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:07

Сьогодні найпростіше знайти вулики для бджіл (креслення) 12-рамкового вулика, розмір якого складає 450х450 міліметрів. Під час проектування вулика необхідно приділити максимум уваги дотриманню усіх кутів (90 градусів) і розмірів. Також необхідно знайти медовий корпус, розміри якого ідентичні з 12-рамковим вуликом, але він трохи нижчий першого. Креслення вуликів для бджіл дають можливість правильно визначити висоту, якщо креслення немає, то висоту визначають по гніздових рамках - від нижньої кромки рамок 20 мм, тобто корпус необхідно робити на 10 мм нижче. Корпус теж обкантовується тонкою планкою по нижньому периметру, щоб не зрушувався. Також застосовуються рамки.
Єдиним мінусом корпусів є їх велика вага, особливо коли вони повністю заповнені медом (вага однієї рамки при повному заповненні досягає відмітки в 4 кілограми). Тому рекомендується для відкачування меду зробити магазин або магазинну надставку.
Креслення вуликів для бджіл дозволяють детальніше розібратися з магазинною надставкою. Вона зовні виглядає дуже схоже, точно так, як і корпус, тільки трохи нижче - це робиться через те, що в магазині використовуються напіврамки, розмір яких складає 435х145 (435х150) мм. Робляться вони з простих рамок, тільки заздалегідь укорочених до потрібного розміру. У другому корпусі вулику для бджіл (креслення дадан) замість 12 рамок мають 10 або навіть іноді 9 рамок, тобто набагато рідше. Це робиться для збільшення відстані між рамками. Завдяки такому рішенню матка не може відкладати яйця в подовжені бджолами осередки, і в подовжені стільники поміститься набагато більше меду. Дійсно, це те, що треба.
Магазин або другий корпус можна зробити з використанням "оглядового" скла - це дуже практично і одночасно зручно, приміром, спостережний вулик. Вулики для бджіл (креслення дадан показано нижче) мають приблизно однакову структуру. Розглянемо її детальніше.

Робимо дах вуликаПеред початком будівництва треба добре вивчити вулики для бджіл (креслення особливо). Це допоможе уникнути неприємностей. Кришку вулика роблять з товстої 10 мм фанери (у два або один шар) або з тонких 20 мм дощок. Головна функція використання кришки - захищати вулик від дії температури і погодних умов.
Якщо у вас є креслення вуликів для бджіл, то проблем не повинно виникнути. Спочатку необхідно зробити обв'язування з дощок 450х450 міліметрів, при цьому ширина не повинна перебільшувати 15 см. Рекомендується, щоб конструкція даху мала скат убік від вічка. Далі необхідно по периметру обв'язування прикріпити тонкі планки, які не дозволять кришці сповзати з вулика. Ближче до кришки, з бічних сторін обв'язування свердлиться 2-3 отвори діаметром 15-20 мм. Вони використовуються для вентиляції отриманого простору під кришкою. Отримані отвори закриваються сіткою або "затикаються" маленькими кульками (роблять з тонкого дроту) - спеціально для того, щоб не пролізла бджола. На обв'язування, згори, кріпиться сама кришка (за допомогою цвяхів), зроблена з фанери або дощок, і додатково покривається в декілька шарів масляною фарбою, або будь-яким іншим водовідштовхувальним матеріалом.
Багато креслень вуликів для бджіл мають на увазі використання шиферного (азбестового) накриття. Але це невірне рішення, оскільки під час нагрівання азбест виділяє багато шкідливих речовин.
Якщо ви плануєте поставити вулики на даху або під загальним дахом, то спеціальною непромокальною покрівлею покривати вулик не вартує і не обов'язкове дах робити похилим.

Подушка утеплювача і полотно для вуликаБагато вуликів для бджіл (креслення дають можливість зрозуміти, що за вулик перед вами) мають у своїй конструкції полотно і подушку утеплювача. Полотно робиться з мішковини або якоїсь іншої нещільної тканини розміром 450х450 мм, і кладеться на стелю. Під час ревізії вулика, коли виймаються дощечки стелі, полотно дозволяє закрити отвір, що утворюється. Використання полотна не обов'язкова, швидше бажана дія.
Креслення вуликів для бджіл дозволяють знати, які точні розміри подушки утеплювача і яка використовується форма. Подушка утеплювача робиться у формі плоского мішка, який набивається соломою або висушеним мохом і простьобується нитками. Необхідно простежити за тим, щоб вміст зшитого мішка не "збивався" в купу. Її розмір має бути трохи більше розміру вулика, приблизно 455х455 мм, при товщині в 30-40 мм.

Робимо стелю у вуликуМаючи необхідні креслення вуликів для бджіл, можна досить швидко зробити стелю вулику власними руками. Матеріалом для стелі виступають тоненькі (приблизно 5-6 мм) дощечки. Довжина дощечки має бути приблизно на 1,5-2 мм менше відстані від брусків на задній і передній стінках вулика. Це необхідно для того, щоб кожну дощечку можна було зрушити або вийняти. Усі дощечки обов'язково треба добре обстругати та зачистити, але щільно підганяти їх один до одного не варто, оскільки часто бджоли запрополісовують стелю, і чим більша кількість прополісу, тим краще. Ширина стелі вибирається з ширини вулика, але має бути приблизно на 1,5-2 мм вужче.

Робимо дно вуликаІснує різні вулики для бджіл (креслення дадан), відповідно і конструкції днища відрізняються один від одного. Розглянемо найпростіше рішення днища, яке повинне мати відступ на 20 мм від кромки рамки. Необхідно відпиляти усе зайве. Це робиться для того, щоб вулик стояв рівно на підлозі. Днище обов'язково робиться з добре підігнаних дощок. Також воно повинне мати однаковий розмір із зовнішнім периметром вулика.


Далі в підлозі пропилюють квадратний отвір, розмір якого приблизно складає 200х200 мм (використовується для вентиляції) і перекривають його знизу сіткою (приблизно 4х4 мм).
Креслення вуликів для бджіл часто не мають дна. Це пояснюється тим, що таким чином можна значно поліпшити вентиляцію, чим, відповідно, підвищується загальне здоров'я бджолиної сім'ї. Зробити самостійне дно досить просто: потрібна металева сітка (осередок має бути не більший 4х4 мм), яка натягається на рамку (дерев'яна) розміром 450х450 мм. Також її можна вставляти у вулик на дистанції 20 мм від нижнього бруска рамок, тобто приблизно на рівні підлоги. Бажано, щоб рамка з сіткою лежала на надійно прибитих брусках вулика. При такому розташуванні все, що нижче сітки, не треба відпилювати, цілком достатнє підровняти. Нижче сітки розміщується лоток (піддон), який використовується для збору відходів з вулика. Піддон може виготовлятися з листа заліза або з фанери, бути розміром 450х450 мм. Для зручності вставки і виїмки, іноді він складається з двох половин.
Різні креслення вуликів для бджіл припускають абсолютно різне розміщення піддону. Він може ставитися на будь-які підставки. Але на нього, в обов'язковому порядку треба підстилати папір (приміром, газету), що щільно намазан будь-якою автомобільною олією (тавот, літол, солідол, мазут). До такого мастила прилипають кліщі і відходи, які провалюються через сітку вулика. Папір бажано періодично замінювати на новий.

Особливості прилітної дошки вуликаУсі вулики для бджіл (креслення є цьому підтвердженням) мають прилітну дошку. Вона встановлюється ззовні вулика на одному рівні з нижнім краєм вічка. Її розмір завширшки трохи більше отвору в льотці, а в довжину приблизно складає 100-150 мм. Встановлювати її треба під невеликим нахилом вниз, це робиться для стоку дощової води і для зручності прильоту бджіл. Якщо вулики стоять низько від землі, то прилітну дошку роблять більше горизонтальною. Якщо вулики знаходяться на горищі, то кут нахилу частенько збільшують.

Розділова дошка або діафраlol!аДіафраlol!а використовується для відділення порожнього простору вулика від бджіл. Простіше сказати, використовується для обмеження об'єму гнізда (найчастіше використовується навесні).
Креслення вуликів для бджіл дозволять детальніше упізнати конструкцію і її розміри. Діафраlol!а виготовляється з фанери. В обов'язковому порядку по краях прибивають планки (для фіксації і для уникнення деформацій). Діафраlol!а повинна досить щільно прилягати до стінок вулика (щоб бджола не могла пролізти). Прохід для бджіл роблять внизу, з цією метою дошка не повинна діставати до сітки і підлоги приблизно на 8-10 мм. Вона повинна без проблем вставлятися у вулик і також легко вийматися з нього. Таких дощок роблять дві, а встановлюються вони ліворуч і праворуч від рамок.

Конструкція стінок вуликаКреслення вуликів для бджіл обов'язково мають стінки. Вони виконуються з дощок (завтовшки 20 мм), які підігнані один до одного і добре ооброблені. Скріплюються дошки металевими або дерев'яними шпунтами (шинами). Іноді стінки роблять з двох шарів фанери, завтовшки 10 мм. Дуже важливо, щоб усі розміри були дотримані.
Висота бічних стінок не повинна перевищувати 450 мм. Довжина бічних стінок приблизно 490 мм, у тому випадку, якщо товщина дощок не більше 20 мм.
Деякі дощечки треба сполучати в одну стінку металевими або дерев'яними цвяхами, які трохи загострені з обох боків, або ж шпильками. Далі вибираєте фальц в кожній дощечці, щоб там не було щілин. Стінки треба гладко обробити зсередини.
Для рамок краще всього використати липу, але також можна березу і осику.
Цвяхи для збивання рамок бажано брати діаметром 1.5 мм і завдовжки 27 мм. Цвяхи довше і товще розколюватимуть деталі рамок.
Вернуться к началу Перейти вниз
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:09

Український вулик-лежак на високу рамку


Цей тип вулика виготовляється за тим же способом, що й вулики-лежаки з широкою рамкою Дадана—Блата. Рамок у ньому вміщують 16, 18 і 20. Зовнішні їх розміри; 435 мм заввишки та 300 мм завширшки, а всередині 405 на 280 мм. Угорі рамки, як і у вулику Дадана—Блата, не стуляються і, коли місцевість дає добрий взяток бджолам, поверх гнізда можна поставити невеликий магазин.
Відомий свого часу київський пасічник А. Ф. Андріяшов запропонував кілька конструкцій українського вулика.
Найбільш заслуговує на увагу конструкція цього вулика з утепленими соломою подвійними стінками (передньою і задньою) для зимівлі бджіл надворі та в зимівнику. У вуликах, що зимували надворі, ширина простору між стінками (для заповнення утеплюючим матеріалом) дорівнювала 80 мм, а у вуликах, призначених для звичайної зимівлі в зимівниках,— 22 мм.
Торцеві стінки утепленого вулика виготовляють з дошки завтовшки 33 мм. Ширина стінки 404 мм, висота 575 мм. На нижній кромці кожної торцевої стінки вибирається фальц для дна розміром 35 на 15 мм. Довжина внутрішніх — передньої та задньої — стінок вулика 640 мм, з яких 620 мм призначається для внутрішнього об'єму вулика на 16 рамок та 20 мм для забивання стінок в пази (по 10 мм з кожного боку). Висота внутрішніх стінок дорівнює 450 мм. Зробивши внутрішні стінки, вирізують пилою-ножівкою в торцевих (бічних) стінках на відстані від країв 22 мм два пази глибиною 10 мм, завширшки 22 мм і заввишки 450 мм, в які й заганяють ці внутрішні стінки, а потім прибивають їх ззовні гвіздками. Таким способом утворюється каркас вулика розміром у середині 640 на 316 мм. Зовнішні — передня і задня стінки роблять відповідно до висоти бічних стінок, але задня на 35 мм вищою, від передньої для того, щоб передня зовнішня стінка спиралася в денце, а задня закривала денце з зовнішнього боку. Отже, передня зовнішня стінка повинна бути заввишки 540 мм, задня — 575 мм. Довжина обох зовнішніх стінок 686 мм. Між внутрішніми і зовнішніми — передніми і задніми — стінками знизу та зверху прибивають бруски, а проміжки між стінками заповнюють солом'яною січкою. Верхні бруски набивають так, щоб угорі внутрішніх стінок утворилися фальці для навішування рамок. Розмір верхніх брусків: ширина 33 мм, товщина 18 мм. Нижній брусок прибивають до всієї площини кромки внутрішньої стінки, при чому розмір його такий: 44 мм ширини і 20 мм товщини.
Рамки українського вулика виготовляють з брусків і планочок таких розмірів: верхній брусок 334 мм завдовжки, ширина 25 мм, товщина 20 мм; бічні планки 425 × 25 × 10 мм; нижній брусок: 280 × 15 × 15 мм.
Стеля вулика складається з кількох дощечок, накладених поверх рамок, над якими є простір заввишки 8 мм. Товщина дощечок має бути близько 10—15 мм. Над стелею залишається місце (близько 70 мм), щоб можна було закласти утеплення.
Льоток у вулику роблять посередині нижньої кромки передньої стінки, а при утриманні двох бджолосімей льотки вирізують з протилежних боків на передній та задній стінках, ближче до бічної сусідньої стінки.
Дах в українському вулику роблять за розмірами корпусу з похилом до задньої стінки вулика на завісах, як покришки в скринях.


Вернуться к началу Перейти вниз
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:11

Украинский улей
Украинский улей: А — поперечный и продольный разрезы;
Б — общий вид.
Такой улей широко распространен на Украине. Он вмещает 20 рамок размером 300x435 мм, которые расположены вертикально. Такая конструкция в большей степени соответствует биологии пчел, так как семья предпочитает развиваться по вертикали. Объем улья позволяет нарастить большое количество пчел к главному медосбору. Одновременно в нем можно содержать пчелиную семью и отводок, или нуклеус. Его недостатком является несовместимость с ульями других конструкций (рамки расположены вертикально).
Корпус
Корпус улья представляет собой узкий высокий ящик, боковые стенки которого значительно уже передней и задней. Толщина стенок 40 мм. Доски корпуса по горизонтали соединяются на водоупорном клее в шпунт и гребень, а в углах — в четверть, отбирае­мую в продольных стенках на ширину, равную толщине досок боковой стенки. Снаружи к боковым стенкам кор­пуса прикреплены металлические проушины для пере­носки улья. В передней и задней стенках корпуса отобра­но по одному фальцу для рамок глубиной 11 мм, а на высоте 20 мм от него — по второму фальцу для потолка глубиной 9 мм. Возвышаясь над потолком, внешние стен­ки образуют глухой 60-миллиметровый бортик. В про­странство над потолком укладывают утеплительную по­душку. В торцевых стенках корпуса над потолком сделаны полуовальные гнезда для прижимной рейки. Потолок состоит из 12-миллиметровых дощечек шириной от 80 до 120 мм.
В передней стенке корпуса прорезаны четыре летка — два нижних длиной по 200 мм и два верхних по 100 мм, а в левой боковой стенке по центру — еще нижний леток длиной 100 мм. Закрываются они задвижками. Перед лет­ками сделаны прилётные доски, прикрепляемые к стен­кам корпуса с помощью проволочных скобок и желез­ных крючков.
Дно
Дно улья глухое. Составлено оно из четырех 35-миллиметровых досок и опорных брусков сечением 35x40 мм.
Крыша
Крыша однослойная с деревянным покрытием. На ее обвязку идут 25-миллиметровые доски; высота передней стенки 120 мм, задней — 60 мм. В углах стенки обвязки соединены в четверть. Надевается крыша на корпус улья в нахлобучку. В боковых стенках обвязки сделаны по три вентиляционных пропила длиной 200 мм и шириной 3 мм. Кровля из 15-миллиметровых досок шириной 100 мм, с прибитыми в местах их соединения нащельни-ками. По бокам их в досках крыши имеются углубления для стока воды.
К улью прилагается вентиляционная рама, состоящая из деревянных брусков с натянутой на них проволочной сеткой.
Рамки улья
Рамки украинского улья без постоянных разделителей, сбиты они из брусков: верхнего — 20x25x330 мм, боко­вых — 10x25x425 мм, нижнего — 15x15x280 мм. При пе­ревозке улья рамки фиксируют сверху дополнительны­ми брусками, подкладываемыми под потолок (размер 10x26x730 мм).
Диафраlol!а

Диафраlol!а состоит из щитка, боковых наградок и верхней планки. Для разделения корпуса на два отделения имеется специальная вставная доска.
Вернуться к началу Перейти вниз
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:12

Вертикальный улей Подольский. Конструкция многокорпусного улья.
В этой статье пасечник А. И. Довгалюк рассказывает о конструкции вертикального многокорпусные ульи на рамку 300 x 230 мм, который он назвал "Подольский".
Предлагаю пчеловодам ознакомиться с разработанной мною новой конструкцией улья – вертикального многокорпусного улья на рамку 300 x 230 мм, который я назвал "Подольский".
Предлагаемый мной улей с рамкой 300 x 230 мм как раз и является таким ульем, в котором много проблем сведены к минимуму. Он позволяет пчелам жить в условиях, максимально приближенных к естественным, а пчеловодам, особенно любителям, затрачивать меньше времени на их обслуживание и меньше их тревожить.
За аналог я взял дупло и убежден, что оно является наиболее подходящим и удобным жильем для пчелиных семей. В разработке новой конструкции улья мне очень помогла брошюра "Зимовка пчелиных семей" опытного пчеловода и популяризатора пчеловодческого дела, председателя Тушинского клуба пчеловодов, Бориса Викторовича Крюкова.
Улей, который я выношу на суд пчеловодов и специалистов, - это вертикальный многокорпусный улей, состоящий из отдельного дна, подставки универсальной под корпуса, трех корпусов, которые помещают по 8 рамок 300 x 230 мм, четырех магазинов по 8 рамок 300 x 110 мм, кормушки-поилки потолочной, лотка раздельного под корпус с отводками, и плоской крыши, без фальцев в плоскостях разъема всех частей улья, с единственным летком в подставке 315 x 7 мм, без каких-либо вентиляционных пазов и отверстий в корпусах и крыши. Улей соразмерный дупла и клуба пчелиной семьи.
Размеры рамок взяты не случайно и не придуманы. Эти размеры взяты из существующих рамок обеих систем ульев. Размер 300 мм взят из рамки украинского улья-лежака, а размер 230 мм – с многокорпусного улья.
Соединив эти два размера, я получил новую рамку 300 x 230 мм. Это дало мне возможность спроектировать и изготовить вертикальный многокорпусный улей, который отвечает всем требованиям к ульям, уменьшить вес корпусов, снизить себестоимость улья, использовать заготовки рамок, как из стандартных, так и многокорпусных ульев.
Размер 300 мм дал мне возможность приблизить размеры улья до размеров дупла и заселение этого улья прямо из рамок 300 x 435 мм или роями на вощину.
Стенки всех частей улья делаю из доски толщиной 35 мм. Высота корпусов – 240 мм, подставки и магазинов – 120 мм, других частей улья -60 мм. Это сделано с целью более экономных расходов пиломатериала и для удобства изготовления.
Внутренние размеры всех частей улья 315 х 315 мм. Допуск по ширине в 15 мм сделан из тех же соображений. Во-первых, в рамках, впоследствии, наслаивается слой прополиса и воска, рамки немного набухают, а  изъять их и поставить на место бывает трудно. Во-вторых, это место служит для закладной доски. В-третьих, размер 315 x 315 мм позволяет ставить сверху корпус с отводками, летком в любую сторону относительно основного. И, в-четвертых, этот допуск позволяет увеличивать размер между рамками, обходясь без разделительных решеток.
Теперь рассмотрим все части улья и их функциональные назначения.
Дно отдельное
 – это платформа 385 x 385 x 40 мм, на верхней плоскости которой прибиты две планки в виде квадрата 314 x 314 мм строго по осям платформы, а на нижней плоскости прибит лист толя или рубероида, а сверху две ножки из брусков 385 x 75 x 40 мм с просверленными на концах отверстиями для крепления винтами металлических колышков из уголка.
Планки на верхней плоскости будут служить направляющей базой для подставки и ложем для поддона. В металлических колышках имеются отверстия для установки ограничителей, препятствующих осаждению улья после дождя. В комплект дна входят металлические колышки, болты М8 х 60 с гайками и шайбами, и ограничители из арматуры диаметром 10 мм, длиной 200 мм. Дно устанавливается на грунт автономно, горизонтально по уровню; предназначено для установки на него поддона и всех частей улья.
Подставка универсальная – это четырехсторонний каркас с внутренними размерами 315 x 315 мм, высота – 120 мм, с летком 315 x 7 мм в передней стенке, выполненным под углом 15 ° вверх внутреннего пространства по вертикали разделены наклонной сеткой к летку и окном в задней стенке 315 x 65 мм, что закрывается заглушкой.
На боковых стенках есть раковины для рук. Наклонная сетка с ячейкой 3 x 3 мм, плетеная, отделяющий нижнюю часть подставки с выходом через окно; пчелы доступа в нижнюю часть нет.
Окно в задней стенке предназначено для вентиляции улья во время кочевки, химобработки посевов, для донной сквозняковой вентиляции, как в жаркое летнее время, так и в холодный – зимой, а также для установки и извлечения поддона с промасленной письмом, лечебными средствами, электрообогревателем и другими средствами, не раскрывая гнезда и не беспокоя пчел.
Горизонтальная сетка не допускает контакта пчел с опавшими паразитами и мусором, упавших на поддон.
Заглушка – это рамка с окном, которое зашито извне сеткой, а с внутренней стороны вставляется вкладыш из пенопласта, при необходимости. Сетка в заглушке препятствует проникновению вниз улья мышей и других паразитов, которые беспокоят пчел своим присутствием.
Но одним из основных назначений подставки является то, что она выполняет функцию нижней части дупла. Холодный воздух, поступающий через леток, по физическим законам немного тяжелее воздуха, находящегося внутри улья, поэтому будет сначала опускаться вниз, не охлаждая нижних частей рамок с пчелами, которые сидят на них, а подогревшись, будет подниматься вверх, вытесняя при этом воздуха находится вверху, насыщенный смесью паров углекислого газа и паров продуктов жизнедеятельности пчел, увлажненные и тяжелее, оно будет опускаться вниз и выходить через леток из улья.
Таким образом, в пчелином гнезде и летом, и зимой, за счет подставки универсальной будет поддерживаться оптимальный температурный режим. Подставка выполняет роль кондиционера.
Вместе с тем, она также позволяет лечить пчел, подогревать их в холодное время года, прослушивать их, спасать их от паразитов, не раскрывая гнезда и не беспокоя пчел.
Корпус гнездовой – это четырехсторонний каркас с внутренними размерами 315 x 315 мм, высотой 240 мм, с фальцами 11 x 17 мм в передней и задней стенках, под плечики рамок.
На боковых стенках есть раковины для рук. Предназначен для размещения внутри 8-ми рамок  300 x 230 мм и закладной доски.
Корпус магазинный – это четырехсторонний каркас с внутренними размерами 315 x 315 мм, высотой 120 мм, с фальцами 11 x 17 мм в передней и задней стенках, под плечики рамок.
На боковых стенках есть раковины для рук. Предназначен для размещения 8-ми рамок 300 x 110 мм.
Кормушка-поилка потолочная – это ящик с дном и тремя перегородками, с внутренними размерами 315 x 315 мм, высотой 60 мм. Сверху накрывается двумя крышками – промежуточной и основной. Таким образом, кормушка имеет четыре отделения. Первое отделение в дни имеет окно на всю ширину кормушки и служит для прохода пчел в кормушку. Второе отделение служит для кормления пчел. В нем есть плотик, охраняющий пчел от утопления. Третье отделение предназначено для заливки сиропа или воды.
Перегородка между вторым и третьим отделением в нижней части имеет вырезы, через которые жидкость поступает во второе отделение.
Четвертое отделение в дни имеет отверстия диаметром 4 мм, через которые проходит воздух из основной семьи в отводок, предоставляя единый запах.
Первое и второе отделения накрываются сверху промежуточной стеклянной крышкой, предназначенной для предотвращения выхода пчел из гнезда и для наблюдения за кормлением пчел.
Сверху кормушка накрывается общей крышкой, имеющей отверстия диаметром 4 мм над четвертым отделением, через которые воздух из  основной семьи поступает в отводок.
Таким образом, кормушка-поилка потолочная предназначена для различного вида подкормок и воды:
- Побудительной для стимулирования выращивания расплода, когда отсутствует медосбор в непогоду;
- Для обеспечения полной нормы зимне-весенних запасов корма;
- При замене падевого меда на сахарный сироп;
- Для лечебной подкормки;
- Как поилка в холодное время года или во время химобработки посевов. Вместе с этим она охраняет пчелиное гнездо от конденсата и влажности и служит для прохождения воздуха из основной семьи в отводок, предоставляя единый запах.
Снизу на дно кормушки прибивается тонкий лист фанеры с набитыми на ней тонкими полосками с расстоянием между ними 3 мм для откладывания пчелами прополиса. Итак, кормушка служит еще и для сбора прополиса.
Лоток раздельный – это ящик с решетчатым дном, с внутренними размерами 315 x 315 мм, высотой 60 мм, с летком 130 x 7 мм в передней стенке, выполненным под углом 15 ° вверх внутреннего пространства и щели в задней стенке 315 x 12 мм для установления и изъятия поддона, который закрывается заглушкой. По вертикали лоток разделен горизонтальной сеткой с наклоном к летку, с ячейкой 3 x 3 мм. На дне под сеткой находится поддон, на который кладут промасленный лист бумаги или лечебные средства. Эта сетка не допускает контакта пчел с опавшими паразитами и мусором поддон, в свою очередь, предотвращает опадания паразитов и мусора в гнездо основной семьи. Наклон сетки к летку облегчает пчелам выбрасывание мусора через леток.
Таким образом, леток раздельный предназначен для установления на него корпуса с отводками, прохода воздуха из основной семьи, для недопущения попадания мусора и паразитов, осыпавшиеся, в гнездо основной семьи, а также для установления его на днище, вместо подставки, при необходимости.
Крыша плоская – это глухой ящик, зашитый со всех сторон, с внутренними размерами 315 x 315 мм, высотой 60 мм, заполненный внутри пенопластом. Сверху обшитый кровельной жестью. На боковых стенках есть раковины для рук.
Предназначен для защиты пчелиного гнезда от неблагоприятных погодных условий, сохранения тепла в гнезде, от постороннего шума и для установки на него улья, во время кочевок и зимовок.
Рамки гнездовые 300 x 230 мм и магазинные 300 x 110 мм состоят из верхних брусков 300 х 25 х 17 мм с плечиками и фасками 7 x 45 ° в нижней части бруска, нижних планок 280 x 25 x 10 мм для гнездовых рамок и 300 x 25 x 10 мм – для магазинных рамок, тоже с фасками 7 x 45 °, и боковых планок 230 x 37 x 10 мм и 110 x 37 x 10 мм с постоянными разделителями на 1/3 высоты планки.
В верхней части боковых планок на ширине 37 мм имеются пазы 25 x 10 мм, а в нижней части ширина имеет 25 мм. Рамки сбиваются гвоздями. Перед сбором в деталях рамок, по шаблонам, прокалываются отверстия. Для гнездовых – в боковых планках, а для магазинных – в верхнем бруске и нижней планке. После сбора и натяжения проволоки рамки навощивают вощиной. Предназначены для строительства сотов.
Доска закладная – это пустотелый доска размером 314 x 230 x 12 мм с плечиками, изготовлена ​​из двух листов ДВП толщиной 3 мм, прибитых на рамочку из деревянных реек, толщиной 4-6 мм, шириной 10-12 мм. С внешней стороны обязательно покрывается масляной краской. Предназначена для ограничения сокращенного пчелиного гнезда.
Доска прилетная – это лист ДВП размером 385 x 150 x 3 мм и двух кронштейнов из листовой стали 140 x 20 x 2 мм, согнутых под углом 75 °, имеет отверстия и паз для крепления к основанию и лотка. К письму кронштейны крепятся заклепками, а к подставке и лотку на головки шурупов. Покрывается масляной краской везде. Предназначена для усадки пчел перед тем, как заходить в улей и выходить из него.
Поддоны – это дека, изготовленные из листов нержавеющей стали или оцинковки, толщиной 0,5-1 мм размером 314 x 315 x 10 мм для подставки, и 285 x 285 x 10 мм – для лотка раздельного. Предназначены для размещения на них промасленной письма, лекарственных средств, электрообогревателей и других средств защиты и лечения пчел.


Схема улья вертикального многокорпусного на рамку 300 x 230 мм:

а) 1 - жесть кровельная, 2 - утеплитель пенопласт 50; 3 - сетка 3 x 3 мм, 4 - леток 130 x 7 мм, 5 - доска прилетная, 6 - поддон, 7 - крыша стеклянная, 8 - плотик, 9 - рамка магазинная 300 x 110 мм; 10 - решетка разделительная, 11 - рамка гнездовая 300 x 230 мм, 12 - сетка 3 x 3 мм, 13 - леток 315 x 7 мм, 14 - доска прилетная, 15 - поддон, 16 - заглушка, 17 - изоляция.

б) 1 - крыша, 2 - лоток разделительный, 3 - кормушка-поилка, 4 - корпус магазинный, 5 - петля, 6 - корпус гнездовой, 7 - подставка, 8 - доска прилетная, 9 - дно, 10 – ножки,  11 - колышки, 12 - ограничитель, 13 - крыша, 14 - донышко, 15 - сетка 3 x 3 мм, 16 - перемычка, 17 - рамка магазинная, 18 - решетка разделительная, 19 - рамка гнездовая, 20 - доска закладная, 21 - сетка 3 x 3 мм; 22 - поддон, 23 - планки направляющих, 24 - винт М10 x 60, 25 - гайки М10, 26 - шайбы 10, 27 - шайбы пруж., 28 - отверстия под ограничители; 29 - плоскость разъема.
Вернуться к началу Перейти вниз
Віктор 2016
Пасічник
Пасічник
avatar

Кол-во сообщений : 12
Возраст : 32
Откуда : Городок Хмельницька область
Пчело-стаж : 1
Пчело-семей : 5
Дата регистрации : 2016-05-27

СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   25.06.16 12:36

Альпійський вулик Хомича і Роже делона своїми руками: фото і креслення

Зміст

 • Опис альпійського вулика

 • Основні характеристики альпійського вулика

 • Переваги

 • Недоліки вулика Роже Делона

 • Технічна характеристика вулика Роже Делона

 • Вулики для бджіл хомича своїми руками

 • Виготовлення даху для вуликів Хомича

 • Виготовлення корпусу

 • Креслення


Роже Делон є творцем альпійського вулика, він дбав, щоб бджолам у ньому було комфортно, для цього враховував біосферу всередині вулика. В результаті у нього з’явився вулик, який спеціально адаптований для бджіл, він врахував всі особливості цих комах, в яких умовах вони воліли б проживати. Альпійський вулик захищає від сильних морозів комах взимку, сім’ї бджіл можуть заздалегідь розвиватися. Такий вулик підвищується виробництво меду бджіл.

Опис альпійського вулика

Вулик Роже Делона являє собою многокорпусное пристрій, що відрізняється від інших тим, що має всього ж один льоток, відсутністю решето-розділіть лей, отворів для вентиляції. Зовнішнім виглядом він нагадує чотирьох корпусний вулик, але має безліч різних конструкцій. Основа і прототип – це дупло з дерева. Все враховано і розроблено під нього, тому його люблять бджоли. У дуплі надходження повітря відбувається за допомогою льотка, потім бджоли підігрівають його, кружляючи і піднімаючись. Коли комахи рухаються, дихає, в повітрі з’являються корисні пар, вуглекислий газ, він наповнюється обмінними продуктами. Потім повітря обважнює, починає опускатися вниз і випаровується. Всі ці принципи враховані при розробці вулика.
Важливу роль відіграє годівниця-стелю , вона не дає накопичуватися великій кількості конденсату. Дах-ізолятор товщиною 30 мм, з допомогою бджоли надійно захищені від перегрівів, переохолоджень.
Під час хабар альпійський вулик може досягати двох метрів висоти, так можна підтримати мікроклімат всередині, розмір залежить від кількості бджолиної сім’ї.

Основні характеристики альпійського вулика


[*]З одного вулика можна зібрати до 23 кг меду.
[*]Це одна з кращих высокопроизводит окремих, економічних і простих у використанні конструкції.
[*]Нескладно зробити його своїми руками, на нього потрібно наполовину менше матеріалу, ніж на вулик дадан.
[*]Для конструювання не використовується дріт луженная.
[*]Економить площу пасіки, захищає від комах крадіжки.
[*]Вулика є легко переносяться, якщо навіть багато рамок в ньому, він важить не більше 16 кг, велика частина з них мед.
[*]Відрізняється практичними і зручними рамками, також міцні, якщо навіть обертів у вулику великі, вони не ламаються.
[*]За рахунок своєї компактності вулик легко транспортувати.
[*]Взимку не потрібно спеціально додатково утепл%5 там будуть знаходитися рамки-розплід сім’ї бджіл. З допомогою маніпуляції корпусом, можна запобігти роїння.
Для нижнього корпусу використовується спеціальна підставка, яка є дном, там спеціально проробляють льоток. Якщо є необхідність на дно корпусу вылаживается противоварроатозная сітка. Дно і льоток має висоту до 10 мм. Ніжки вулика хомича від 30 мм до 50 мм, так можна розмістити його в будь-якому місці на пасіці. Щоб захиститися від нападу мурах рекомендують їх встановлювати на банки з додаванням гасу.
Для корпусу знадобиться соснові дошки завтовшки до 40 мм, ширина – 150 мм, а довжина 4-м. Цього матеріалу вистачить на п’ять вуликів хомича або роже делона.

КресленняНа першому кресленні зображено від трьох до шести корпусів, кількість підбирається в залежності, скільки бджіл в ньому буде проживати і який час року. Рекомендується для початку створити трьохкорпусний вулик, потім можна добудовувати. На кресленні видно, доказів оснащений одним вічком, в ньому немає розділових ґрат, отворів для вентиляції. Годівниця для бджіл знаходиться в області стелі. Дах – це найкращий захист від перегріву комах. Рамки мають оптимальні розміри, тому постійно заповнені.

Креслення № 1 «Особливості альпійських вуликів»

Креслення № 1 «Особливості альпійських вуликів
Креслення № 2 зображує конструкцію, яку використовує Хомич. У ньому містяться блоки, з допомогою їх економиться площа. Корпусу невеликої ваги. Рамки в такому вулику міцні і надійні, тому завжди заповнюються максимально нектаром. У довжину рамка може досягати до 300 мм. Всередині вулик має розміри 300 на 300, висоти його досягає 215 мм
Рамка поєднує в собі дерев’яну планку і П – подібну дріт, її легко монтувати. У вулик можна спочатку можна помістити одну сім’ю і матку. Потім, коли рой заповнить весь свій будинок, можна розширити і додати ще 4 рамки. В одному корпусі буде перебувати до 24 рамок. Так сім’я буде швидко розвиватися.

На кресленні № 3 представлений багатокорпусний альпійський вулик, його легко сконструювати своїми руками, використовуючи кресленняв. Тут можна не тільки регулювати рамки, а цілі корпуси. Виробництво меду буде збільшено в три рази. Потрібно звернути увагу, що такі вулика підійдуть тільки для сім’ї бджіл, які мають породистих комах, плідних маток і постійний медозбір.
Пристрій являє собою розмите колону, прилетковая частина має виступ, який захищає нижній льоток, коли корпус транспортується , так забезпечується вентиляція.

Креслення № 3 «Багатокорпусні вулики Роже Делона»
[*]Дно споруджено з дощок, їх необхідно три в товщину 35 мм, вони окантовані обвязками.
[*]На бічних брусках обов’язково повинні бути виступи.
[*]До бяEвати.

Переваги
 • Працювати з вуликом просто, бджоляр легко з ним справляється.

 • Швидкий розвиток розплоду і сімей.

 • Рівна і суха зимівля.

 • Висока продуктивність меду.

 • Можна розмістити велику кількість рамок.

 • Під час медової відкачування, рамки не пошкоджуються.

 • Дає можливість отримати стільниковий мед.

 • За рахунок своєї компактності можна перевозити з однієї пасіки на іншу.

 • Не потрібно спеціально утеплювати подушками.


Недоліки вулика Роже Делона
[*]Важко підібрати медогонку, всі рамки мають нестандартний розмір.
[*]З класичного вулика важко переселити бджіл цього.
[*]На рамку у вулик важко придбати бджолопакети та сім’ї.

Технічна характеристика вулика Роже Делона[*]Дно і стінки досягають 30 мм.
[*]Льоток є високим до 7 мм.
[*]Ширина 300 мм
[*]Похила прилетная дошка має кут 45 градусів.
[*]Корпус налічує до 8 рамок розміром 300 на 300, висотою 108 мм
[*]Щоб рамки не зміщувалися, стіни корпусу оснащують спеціальними гребінками з металу.
[*]Бічні планки для кріплення рамок не використовуються, для цього застосовувати сталевий дріт на 3 мм.
[*]Верхня планка має спеціальний проріз, туди можна поміщати штучну вощину.
Це улюблена конструкція Хомича, який є досвідченим і кращим бджолярем, він має великий досвід і користується тільки альпійськими вуликами. У них живуть до 200 сімей бджіл.Володимир Хомич каже про те, що це один з кращих видів вуликів, з допомогою якого можна підвищити виробництво меду. Існує велика кількість статей Хомича, які говорять про переваги вулика. Хомич конструює пристроїв своїми руками і знає, як його правильно використовувати.

Вулики для бджіл хомича своїми рукамиДуже важливо при конструюванні мати спеціальні креслення. Скільки корпусів буде у вулику, залежить від сезону, типів сімей бджіл, наскільки вона працездатна. Навесні виготовляється трохи корпусів, потім влітку їх добудовують.
Хомич радить починати роботу взимку, оскільки можна не поспішаючи все зробити, комахи не будуть відчувати стрес, влітку дуже багато роботи на пасіці.

Виготовлення даху для вуликів Хомича[*]Вона повинна бути надійною, водонепроницаемо ї, захищена від попадання на неї сонячних променів.
[*]Потрібно виготовити щит, для цього можна використовувати дошки, пінопласт, ДСП.
[*]Для запобігання пошкоджень механічного характеру, зверху повинна бути пофарбована жесть.
[*]Квадратний борт вийде за рахунок нижніх рейок козирка.
[*]Борт необхідно надіти на другій і третій корпусу, залишати зазори.
[*]Вставити рамки, в яких містяться стільники.

Виготовлення корпусуКорпус повинен бути розміщений під дахами, які є годівницями. Самаусків кріпляться металеві утримувачі.
[*]Прилетную дошку необхідно встановлювати вертикально.
[*]Для корпусу необхідні дошки товщиною 35 мм
[*]Щоб корпуси були міцно з’єднані знизу, зверху, потрібно використовувати спеціальні фальци.
[*]Втулка прикриває верхній льоток.
[*]У корпусі до 10 рамок, які мають спеціальні роздільники.
На кресленні № 3 помітно, що стелини на стелі скріплені нашивками. Фіксується за допомогою піддашка. Фальци притискають його нижню частину. Якщо потрібно, можна в будь-який момент стелю підняти і туди покласти сітку для вентиляції. Подкрышники часто для поліпшення вентиляції встановлюють вниз корпусу.
Дах вулика є плоскою, має обв’язку і щиток. Для обв’язки знадобляться дошки, які з’єднуються між собою за допомогою клею, потім до них можна прикріпити щиток, для нього використовується дошки.
Зверніть увагу, що з таким вуликом потрібно навчитися працювати, комахи взимку використовують тільки два корпуси, вгорі він зібраний з стільників, в яких міститься велика кількість крейди. Навесні, коли починається, розвивається сім’я, матка переселяється в інший корпус, там може відкласти яйця. Всі інші корпусу використовуються для відкладання меду.
Таким чином, альпійський вулик являє собою складну, але в той же час надійну конструкцію, за допомогою якої можна поліпшити якість пасіки.
Вернуться к началу Перейти вниз
Спонсируемый контент
СообщениеТема: Re: Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості   

Вернуться к началу Перейти вниз
 
Креслення вуликів для бджіл: різновиди, особливості
Вернуться к началу 
Страница 1 из 1

Права доступа к этому форуму:Вы не можете отвечать на сообщения
Українські Бджоляри :: Пчеловодство :: Инвентарь-
Перейти: